Jdi na obsah Jdi na menu
 


Čas na sčítání zvěře a včasné sčítání koroptví

22. 2. 2018

 

Myslivci teď řeší sčítání zvěře. Nechme být odborné polemiky o vhodných metodách a debaty o různém přístupu myslivců nebo o využitelnosti dat v myslivecké praxi. O tom ostatně kdysi napsal fundovaný článek do časopisu Myslivost jeden z největších odborníků na českou myslivost, již zesnulý profesor Josef Hromas (více ZDE).

Nás v těchto dnech více zajímá sčítání koroptví (Perdix perdix) ve vztahu k průběžnému monitoringu koroptve polní na území České republiky. Myslivci, ornitologové a milovníci přírody by neměli čekat na nějaké oficiálně vyhlášené termíny. Koncem února totiž začíná rozštipování zimních koroptvích hejnek do párů, které se rozptýlí v krajině, obsadí hnízdní teritoria, a tu a tam mezi nimi ještě přechází nespárovaný kohoutek. Nejlepší sčítání, které nám dá informace o síle koroptví populace na konci zimy, je právě nyní, ideálně na sněhu a dokud jsou hejnka celistvá.

Vydejte se tedy spolu s námi za humna a do polí na monitoring koroptve ještě teď v únoru a data pak zadejte do naší online databáze. Děkujeme!

 

koroptev.png

 

Petr REJZEK

statutární zástupce projektu

 

 

banner-adopce.png

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

info

(Měřička, 25. 6. 2017 13:05)

V Únoru 2017 jsem vyděl u silnice za plotem rozlehlého areálu zemědělského družstva Pavlovice (Vlašim) 8 ks koroptviček. Až jsem se lekl,ale příjemně. M.

Koroptve v avif

(Radim S, 20. 2. 2017 9:40)

Dobrý den,
je nutné koroptve zapisovat zde do vašeho formuláře, když jsem je již zadal do databáze avif? Jste schopni si je z těchto veřejně dostupných dat přepsat? Nebo je mám zadat znovu u Vás. S pozdravem Slavkovský

Re: Koroptve v avif

(Petr Rejzek - Projekt ČIŘIKÁNÍ, 20. 2. 2017 14:21)

Dobrý den,
avif je "povšechná" databáze, která není schopna zachytit řadu důležitých údajů, které máme v našem formuláři. Jedná se hlavně o podmínky pozorování a o chování ptáků. Je to velmi důležité v kontextu většího poznání ekologie druhu v podmínkách současné krajiny. Předem Vám děkuji za vyplnění našeho formuláře, který má pro poznání, ochranu a péči o koroptev rozhodně větší význam, protože pro tyto účely byl speciálně vytvořen. Pěkný den Vám přeji. PR