Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dotazy v poradně pro přírodu

22. 1. 2016

 

Vybíráme z aktuálních dotazů, které se dostaly do naší poradny...

**********************************************************

Dotaz 14.1. 2016, 16:52

Vážený pane Rejzku, 
před měsícem jsem objevila na zahradě osamocenou koroptev. Vypadá zdravě, hrabe, zobe. Nevím, kde se vzala a proč neuletí. Občas jí hodím krmení, kterým  krmím zpěvné ptactvo. Myslím, že je to pták, který žije v hejnech a samota mu  nemusí svědčit. Mám koroptvičku nechat samotnou žít u mne na zahradě, nebo ji mám nějakým způsobem dopravit na pole, které mám cca 200 m za barákem?
 
Za případnou radu předem děkuji! 
Srdečně zdravím, M.N., Křivoklátsko

**********************************************************

Odpověď 14.1. 2016, 20:02

Vážená paní,
velmi si osobně cením Vašeho zájmu o koroptev, která našla dočasný domov ve Vaší zahradě. Pravděpodobně není poblíž koroptví hejno a v oplocené zahradě má větší šanci přežít zimu. Do Vaší zahrady se totiž většina predátorů nedostane a pokud ji budete i nadále přikrmovat, je velká pravděpodobnost, že zimu přežije a začátkem jara si snad najde i partnera (partnerku). Zdravá koroptev si uletí kam chce. Vaše zahrada se jí však líbí k přezimování a určitě vnímá i Vaši přítomnost jako pomoc a ochranu. Proto si ji prosím nechejte. Sama se rozhodne, kdy se vrátí do volné krajiny. I nadále ji můžete 
přikrmovat obilninami. Pokud přidáte trošku písku či drobných kamínků, pomůže jí to lépe trávit. Nejlépe dávat potravu pod nějakou stříšku (tzv. zásyp), který by koroptev využila třeba i jako ochranu před mrznoucím mrholením nebo silným sněžením.


Ta Vaše koroptvička by mohla pomoci i ostatním k ochraně, pokud vyplníte naši záznamovou kartu (stačí jednou za celé pozorování). Kohoutek koroptve má na břiše výraznou čokoládově hnědou podkovu, samička neznatelnou nebo chybí zcela - to jen nápověda, jak určit pohlaví.

S přáním pěkného zimního času
Petr Rejzek

**********************************************************

 

TĚŠÍME SE TAKÉ NA VAŠE DOTAZY, KTERÉ VYŘÍDÍME CO NEJDŘÍVE.

 

 

banner_poradna_velky.png

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář