Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ekologická katastrofa české krajiny

1. 5. 2018

 

V lesích Česka řádí kůrovec (lýkožrout smrkový) a všichni jsou na nohou. Akademici mluví o ekologické katastrofě, o letitém zanedbání problému. Dobře, ale proč naší společností ještě silněji nerezonuje katastrofální stav zemědělské krajiny? Proč média netepají naše zákonodárce každý den informacemi o snižující se biodiverzitě, o klesající vláze v půdě nebo narůstající erozi? Václav Cílek si myslí, že dokud ekologická katastrofa nenaruší naši komfortní zónu, nebude se dít nic (tak nějak to řekl v rádiu). Dávám mu za pravdu, i lidé, s nimiž jsem o tom mluvil. Mezi nimi František Sofka ze spolku FOREST, který dal k dispozici fotografie, jak vypadá "hliněná bouře" na jižní Moravě, a k tomu přidal informaci, že se sice vysazují větrolamy (za dotace*), ale ve vyprahlé krajině s nedostatkem vláhy v půdě a extrémním mikroklimatem prostě nemůžou vzejít. Na kolik mladým výsadbám "pomáhá" masivní používání herbicidů, můžeme jen odhadovat. Sám jsem viděl, jak se na Hané chemicky ošetřují travnaté polní cesty. Nač je kosit, když je totální herbicid snadno spálí. Že lidé v okolí pak pijí vodu z kontaminovaných studní, koho to trápí? Přál bych si, abychom nebyli hluší, když česká krajina volá o pomoc, a chtěli změnu po těch, kterým jsme k tomu svěřili moc. Ekologická katastrofa české krajiny tady totiž už je. Není na co čekat.

 

Petr REJZEK

autor je biolog a ekolog

 

*Obnova větrolamů v zemědělské krajině se často děje za evropské dotace. Podmínkou je udržovat porosty životaschopné, dokud se ujímají (biologicky zpravidla 2-7 let). Většinou stačí vysadit nové dřeviny za uhynulé, do jisté míry kosit, aby mladé stromky neudusil porost nitrofilních bylin, zalévat v období sucha a opravovat oplocenky nebo individuální ochranu. Nezřídka ale vidíme, že se jedná o jednorázové akce, kdy se rychle upraví pozemek, provede výsadba dřevin, případně osev luční směsí, oplotí se nebo se instalují opěry; a odsud péče končí. Nemalé peníze jsou utraceny, ale větrolamy živoří nebo přímo odumírají.

 

boure1.jpg

boure2.jpg

FOTOGRAFIE: Hliněná bouře na jižní Moravě © František Sofka

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Přesné:

(Martin Hanke, 2. 5. 2018 7:16)

Naprosto souhlasím.
Herbicidy se stávají totální samozřejmostí.
Už když kupujete stromky od lesáka, tak Vám poradí jak nejlépe připravit místo pro výsadbu. Postříkat herbicidem a pak sadit.
Železničáři taky neznají motorovou kosu.
Je to tragédie a nikomu to nevadí.