Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zemědělská krajina v chemické válce

13. 11. 2016

 

Spotřeba chemických látek v zemědělství neustále roste. Šlechtí se stále více odrůd plodin, včetně geneticky modifikovaných, závislých na obrovských vstupech syntetických hnojiv a pesticidů, které mají zajistit jejich optimální a nerušený růst, hojnou a snadnou sklizeň. Mechanická příprava orné půdy je podpořena také chemickým ošetřením. Řada pesticidů je pak nedostatečně testována ohledně případných vlivů na živé organismy - rostliny, zvířata a hlavně člověka.

Výsledkem je toxické životní prostředí, ve kterém je potlačována druhová bohatost rostlinstva a živočišstva, zkrátka biodiverzita. Přítomnost pesticidů a jejich reziduí ve vzduchu, v potravinách a ve vodě navíc ohrožuje samotného člověka. Některé chemické látky používané běžně v zemědělství, ale i při údržbě veřejných ploch a dopravních staveb jsou podezřelé z rakovinotvorného účinku. Z toho důvodu by mělo být zakázáno jejich další používání.

glyfosat.png

 

Jednou z těchto nebezpečných látek je také glyfosát, který je obsažen ve výrobku Roundup (systémový herbicid). Jedná se v roce 2016 zřejmě o nejvíce diskutovanou chemikálii v Evropské unii, Česko nevyjímaje. Paradoxem s ohledem na rizika je její hojné používání na polích, a dokonce v zahradách a kolem domů při chemickém boji s plevely, tedy tam, kde si hrají děti a pobývají domácí zvířata. Je to také přípravek používaný v chráněných územích při potlačování invazních druhů rostlin.

brambornicek-hnedy.png

Bramborníčkovi hnědému chemizace v zemědělství nesvědčí © Jiří Bohdal

 

Každý z nás používá nebo nepřímo podporuje používání nebezpečných chemických látek v zemědělské krajině a na venkově. Velký úbytek a někdy až vymírání polních ptáků a drobné zvěře je toho viditelným důsledkem. Mluvme o problému, změňme své chování a chtějme i po těch, kteří o tom rozhodují, aby nám zajistili ústavní právo na zdravé životní prostředí.

 

Petr REJZEK

statutární zástupce projektu

 

 

banner-adopce.png

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Chemie

(K. Machal, 28. 11. 2016 11:53)

Nejen toto by měla řešit mnou připomínaná a vámi opomíjená l"legislativa". Samozřejmě na místech která jsou k tomu kompetentní.

Re: Chemie

(Petr Rejzek, 30. 11. 2016 11:43)

No právě, chemizaci krajiny myslivecký zákon, o kterém je pro nezasvěcené řeč, nedokáže vyřešit. Poradní sbor Projektu ČIŘIKÁNÍ se rozhodl jít cestou lepšího využívání současných legislativních možností. První analýza byla prezentována 25.11.2016 v Přerově.