Jdi na obsah Jdi na menu
 


Monitoring koroptve polní v zimě

12. 2. 2018

 

Ačkoli je monitoring koroptve polní (Perdix perdix) celoroční aktivita, právě v zimě je pro nás mimořádně důležitý. Zimní monitoring s ohledem na chování koroptve a délku trvání zimy v různých nadmořských výškách, které obývá, provádíme intenzivně v období od 1. prosince do 31. března. Z dat v tomto úseku roku získaných pak ověřujeme třeba načasování předjarního rozpadu hejnek do hnízdních párů. To začínají koroptví kohoutci hlasitě čiřikat a jsou tak dobře identifikovatelní i za ranního nebo večerního šera, kdy je jejich aktivita vyšší. Zimní monitoring koroptve polní má také výhody pro pozorovatele: 1. polní lány jsou po sklizni přehlednější, 2. koroptve se soustředí do hejnek tvořených jednou či více rodinami, 3. na sněhové pokrývce jste schopni lépe koroptve najít už z velké dálky, 4. ve sněhu jsou taky lépe rozpoznatelné různé pobytové znaky (stopy, trus, zbytky potravy, noční dýchánky) a konečně 5. častěji se v době menší pohybové aktivity dostanete do přírody a vaše poznatky a zkušenosti pomůžou k lepšímu poznání životní strategie koroptve a k její účinnější ochraně.

K rychlému a snadnému posílání dat můžete použít ON-LINE FORMULÁŘ. Děkujeme! 

koroptev-polni--perdix-perdix--iii.jpg

Foto © Zdeněk Tunka

 

Pokud se vám formulář nezobrazí správně, dejte nám o tom vědět. I z tohoto důvodu stále zůstává zachována možnost poslat nám informaci o pozorování koroptve polní pomocí záznamové karty (verze k tisku) na email nebo poštou (kontakt).

Naším spolupracovníkem se může stát každý, kdo se zajímá o životní prostředí kolem sebe. Pokud jste při vašich toulkách polní krajinou narazili na koroptev polní, dejte nám o tom vědět. Každý záznam je pro nás důležitý. Noví spolupracovníci navíc získají přístup do naší SÍTĚ.

koroptev-polni--perdix-perdix--iv.jpg 

Foto © Zdeněk Tunka

 

DÁLE DOPORUČUJEME:

Koroptev polní

Monitoring koroptve

Další možnosti zapojení

 

Petr REJZEK

statutární zástupce projektu

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář