Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bažant královský / Bažant král'ovský / Syrmaticus reevesii

 

Vzhled

Je jedním z největších bažantů. S dlouhými a širokými ocasními pery je přes dva metry dlouhý. Sameček má černobíle kreslenou hlavu, peří na těle většinou zlatožluté nebo žlutobílé, každé pírko vždy s různě širokým černým lemem. Ocasní pera jsou až 1,8 m dlouhá a hodně široká, stříbrošedá s černými, červenými a zlatožlutě lemovanými proužky. Ostruhy má jen krátké. Samice dosahuje délky 75 cm a je svrchu tmavě šedohnědá s černě olemovanými pery, zespodu převážně okrová, rezavě hnědě skvrnitá. Ocas, dlouhý až 45 cm, je šedavý s černými příčnými proužky.

bazant-kralovsky_pavel-prasivka.jpg

Foto © Pavel Prašivka (www.ppfoto.cz)

Prostředí

Bažant královský žije v lesích od 300 až do 2000 m n.m. Zdržuje se v řidších lesích s křovinným podrostem.

Chování

Na noc vyletují ptáci do korun stromů, kde hřadují. Jsou to však špatní letci. Zvláště samci mají se svým dlouhým přívěskem při letu značné potíže.

Rozmnožování

Ve svatební době se samec ozývá čiřikavým hlasem nebo také krátkým pípáním. Je obvykle polygamní; nejčastěji má 2 až 3 slepice, ale mladí kohouti také někdy jenom jednu. Samice snáší 7 až 15 vajec, která jsou olivově hnědá až olivově krémová, a sedí na nich 24 až 25 dní. Výchova mláďat a potrava jsou stejné jako u bažanta obecného.

Výskyt

Bažant královský pochází z Číny. Od poloviny 19. století se vysazoval v Evropě do obor a honiteb. V druhé polovině 20. století se na našem území chovali ve volnosti hlavně v okolí Olomouce, Kroměříže, Litovle a Chropyně. Roční odstřel například v polesí Troubky na Olomoucku se tehdy pohyboval kolem 250 kusů, v lesním závodě Kroměříž kolem 200 kusů, jinde to bylo jen několik desítek jedinců. Dosud se místy chová i ve volné přírodě, ale nijak se nerozmnožil. Početnost v ČR je pouhých 50–100 exemplářů.

Literatura

Felix J (ed). 1980. Zvířata celého světa 8, Bažanti a ostatní hrabaví. Státní zemědělské nakladatelství, Praha.

Dungel J, Hudec K. 2001. Atlas ptáků České a Slovenské republiky. Academia, Praha.

Hanzák J, Hudec K. 1963. Světem zvířat, II. díl, 1. část Ptáci. Albatros, Praha.

 

 

Michal Zedek

odborný zástupce projektu

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

poděkování

(jirka, 23. 10. 2012 8:33)

moc pěkný článek. a vůbec celé stránky. díky